Média a jejich majitelé

Přečtěte si o nějznámějších vlastnících médií a která média mají pod palcem.

0

V poslední době opět rozvířil debaty o médiích a jejich politické a ekonomické moci Petr Kellner. Jací jsou ale další hráči a co vše vlastní, osvětlí tento článek.

Petr Kellner

Nejspíše jste zaznamenali něco o tom, že Kellner skupuje televizi Nova. Co to ale přesně znamená? Nic míň než že Kellnerova investiční skupina PPF pod sebe přebírá společnost Central European Media Enterprises (CME), která pod sebou nemá jen Novu a všechny její další kanály (Nova Sport, Nova Cinema, Nova Action, …), ale stejně tak i podobné vícekanálové ekvivalenty v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku. V ČR se k tomu navíc váže voyo.tv a v každé zemi také série rozhlasových kanálů.

Kellner byl již dříve majitelem TV Nova a v současné době vlastní O2 TV (a celého operátora O2). Je tedy jasné, že se získáním TV Nova zpět z něj bude velký hráč české mediální scény. Jaká je ale jeho konkurence?

Andrej Babiš

I kdyby se Babiš rozhodl, že Agrofert (který vlastní Mafru) přepíše třeba na svoji babičku, psa nebo kohokoliv dalšího, snad nikdo nebude pochybovat že pořád zůstane klíčovým hráčem. A co tedy Babiš v Mafře vlastně má? Když nepočítáme velké hráče tak nespočet magazínů (např. Chvilka pro tebe nebo Cosmopolitan), webů (rajče.net) a nějaká ty rádia. Mezi velké hráče ale určitě můžeme počítat novinové deníky Metro, DNES a Lidové noviny. Dále s nimi související weby iDNES a Lidovky, televizní stanici Óčko a o rádiu Impuls jste taky jistě někdy slyšeli.

Zdeněk Bakala

Tento pán není tak mediálně praný jako Babiš, ale nějaká esa v rukávu také má. I když se zdá že ne tak silná, protože se jeho Economia v tomto roce moc nevytáhla a výrazně klesla na ceně. Co ale pod sebou shrnuje? Máme tu deník Hospodářské noviny, dále týdeníky Respekt, Ekonom a další. Na internetu jde například o Aktuálně.cz, Atlas.cz, Žena.cz nebo Centrum.cz. Pod projektem iHNed vlastní ještě další všemožné weby, které už ale nejsou tak známé. A jak se říká, to nejlepší nakonec.

Jaromír Soukup

Soukupa si nejvíce spojíte s televizí Barandov Jaromíra Soukupa, ale toto není vše. Je vlastníkem a zakladatelem mediální agentury Médea, založil Empresa Media a zkoupil již zmiňovanou televizi Barandov. Co byste vy, nebo vaše babičky dále mohli znát je například týdeník Týden, měsíčník Interview, Instinkt a nebo Sedmička. Dále Popcorn nebo Exkluziv.

Tím jsme vyčerpali nejznámnější majitelé médií české scény. Pokud vás napadne cokoliv dalšího, nebojte se psát do komentářů.

Jan Janda
Author: Jan Janda

Mezi mé zájmy patří HR, Marketing a ekonomika, stejně jako vaření a trávení času v přírodě.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here