Bussines jménem oxid uhličitý

Stručný výpis článku zabývající se využíváním oxidu uhličitého

0

Lámali jste si někdy hlavu s tím, jak využívat oxid uhličitý, pomoct životnímu prostředí a ještě na tom vydělat? Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, Oxfordu a dalších institucí rozhodně ano.

Oxid uhličitý (CO2) je jedním z hlavních skleníkových plynů, které lze spojit například s táním ledovců. V budoucnu by mohl představovat problém. Zde se přitom nejedná o vzdálenou budoucnost, ale o problém, který se dost možná dotkne i naší generace. Mnoho vědců se zabývá jak je přeměnit na komerční výrobky jako jsou alternativní paliva nebo stavební materiály.

V časopise Nature vyšel článek, ve kterém se této problematice věnují. Zaměřili se na 10 způsobů, kterými lze tento skleníkový plyn produkovat například z paliv a chemikálií, výroby plastů, stavebních materiálů, z půdy a v lesnictví. Studie zvažovala procesy využívající CO2 zachycený z odpadních plynů, které vznikají spalováním fosilních paliv nebo z atmosféry průmyslovým procesem. V budoucnu se dokonce chtějí zaměřit na sorpci (vychytání) tohoto plynu během procesu fotosyntézy. Jejich cílem je takto „odchytit“ a využít až 500 tun ročně s náklady pod sto dolarů za tunu oxidu uhličitého.

Pro udržení globálního oteplování na konstantních podmínkách by bylo podle mezivládního panelu klimatických změn (ICPP) potřeba zbavit ovzduší 100 až 1000 gigatun CO2. Přitom ho v ovzduší neustále přibývá (např. za rok 2018 se odhaduje přírůstek 37 gigatun CO2). Je tedy jasné, že tento projekt nepřinese spásu ani kompletní řešení, jde ale o první krůček ke snížení produkce CO2. Pokud vás zajímá více o této problematice, ve zdrojích uvádím článek, ze kterého jsem čerpal.

Jan Janda
Author: Jan Janda

Mezi mé zájmy patří HR, Marketing a ekonomika, stejně jako vaření a trávení času v přírodě.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here