Novinky v dopravě

Co nového na českých dálnicích, železnicích a pražském mhd? Novinky přicházející v prosinci roku 2019 naleznete přímo zde.

0

Ať už na dálnicích, ve vlacích, nebo v pražském metru, můžete si všimnout změn. Větších či menších, dotknou se ovšem většiny z nás. Pojďme se na začátek podívat, jaké novinky nás čekají u českých drah.

V desítkách méně frekventovaných stanic českých drah si nově lístek na vlak nekoupíte. Dohromady jde o 106 takovýchto míst, přičemž mělo jít až o téměř dvě stovky, některé ale začaly sponzorovat kraje a chod tak zachovaly. Co je ovšem více zajímavé je zavedení více než šestnácti set mobilních terminálů průvodčím, díky čemuž si se zavedením nových jízdních řádů (15. prosince) budeme jízdenky ve vlaku moct kupovat i platebními kartami. Zdroj.

Aby toho nebylo málo, s novými jízdními řady přijde ještě jedna novinka. Pět krajů české republiky (Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Liberecký a Ústecký) přechází na tzv. brutto smlouvy. V praxi to znamená, že v některých vlacích těchto krajů nebudou funkční některé celorepublikové jízdenky a slevové karty. Lístek si dokonce nebudete moct koupit ani přes e-shop ČD. V každém kraji navíc budou platit odlišná pravidla a některé z krajů tyto změny ještě ani definitivně nepotvrdily. Co konkrétně nás tedy při jízdě vlakem čeká si ještě budeme muset chvíli počkat. Zdroj.

Co ale víme jistě je to, co se děje na dálnicích. Pro vozidla nad 3,5 tun platí od začátku prosince povinná registrace na nový mýtný systém na dálnicích. Jeho příchod provázela spousta spekulací, ohledně funkčnosti a problémům s kolonami, žádná hrůza se ale nekonala. Dokonce i první den zavedení byly kolony oproti původnímu očekávání minimální. A co se vlastně změnilo? Vyměnila se původní mikrovlnná technologie za satelitní systém. Se zavedením změn se mýtný systém rozšiřuje i na další kilometry silnic první třídy. Také se očekává ušetření na nákladech o necelou miliardu ročně. Zdroj.

A teď něco pro Pražáky. Lístky do mhd v Praze je, mimo tradiční způsoby (Lítačka, In-karta ČD a některé platební karty), nově možné nahrávat i do chytrého telefonu. Metody se ovšem nedají kombinovat, jako nosič vaší jízdenky lze v jednu chvíli nahrát pouze na jednu z výše uvedených možností. Ty lze ale přesouvat, dokonce i přímo z mobilní aplikace na kartu, v případě že se vám mobil vybíjí. Ze stejného důvodu revizoři nově disponují i powerbankami, kabely k nim ale vybavení nejsou. Nemusíte se ovšem bát, pokud se vám mobil skutečně vybije a vy jste měli platný kupón, zaplatíte pouze padesátikorunovou pokutu, stejně jako když zapomenete kartu s nahraným lístkem doma. Zdroj.

Jan Janda
Author: Jan Janda

Mezi mé zájmy patří HR, Marketing a ekonomika, stejně jako vaření a trávení času v přírodě.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here