V Mohavské poušti vyrostou vesničky, které se možná využijí i na Marsu

I když pořád zůstaneme na Zemi, projekt Interstellar nás posune zase o krok blíže ke kolonizaci Marsu.

0

Jestli si pořád myslíte, že osidlování Marsu je hudba daleké budoucnosti, možná budete překvapeni. Ať už Elon Musk, NASA, nebo další organizace, všichni se nám snaží dokázat, že to myslí vážně. Jednou z těchto dalších organizací je i Interstellar, který buduje vesmírné vesničky přímo tady na Zemi. Využitelné mají být při kolonizaci Marsu, ale přínosné jsou i tady u nás. Vrátí totiž život tam, kde by ho jeden nečekal – na poušť.

Konkrétně na Mohavskou poušť, kde projekt Interstellar začne budovat svou první vesničku pomocí obyvatelných buněk (experimental bioregenerative station – EBIOS), které mají být zcela autonomní vzhledem k vnějšímu prostředí. Půjde o vzájemně propojené stavby, ve kterých se bude dát bydlet, ale zároveň se postarají i o pěstování potravin, čištění vzduchu a redukci odpadů.

Foto: Interstellar lab, získano z www.designboom.com
Foto: Interstellar lab, získano z www.designboom.com

Projekt Interstellar zatím poskytne tyto prostory vědcům, kteří je využijí právě pro výzkumy související s prostředím co nejpodobnějším Marsu. Tím je ještě více zefektivní pro reálné použití. Aby si projekt na sebe vydělal, bude později nabízen i široké veřejnosti, aby si každý mohl vyzkoušet, jaké je to žít “na Marsu”. To ovšem nebude levné, očekávaná cena je kolem 70 – 140 tisíc za týden.

Oficiální trailer projektu Interstellar

A když už zmiňujeme další vědce pohybující se v této oblasti, proč se trochu nepoplácat po rameni a nezmínit české úspěchy. Věděli jste že v prostorách České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole funguje projekt Marsonaut, který vede Jan Lukačevič a má za cíl naučit se co nejefektivněji pěstovat rostliny v prostředí Marsu? Více o tomto projetu si můžete přečíst zde.

A zpátky k Mohavské poušti. Ta byla u astronautů oblíbená už dříve, kdy v ní NASA v roce 2011 trénovala astronauty na geotechnické průzkumy a pomocí simulací je připravovala na sbírání vzorků z Marsu a Měsíce. Více o tomto tématu se dozvíte přímo ze stránek NASA.

Tak co, pořád jste přesvědčení že představa lidí na Marsu patří pouze do sci-fi filmů? Dejte nám vědět co si o tom myslíte a zůstaňte s námi.

Jan Janda
Author: Jan Janda

Mezi mé zájmy patří HR, Marketing a ekonomika, stejně jako vaření a trávení času v přírodě.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here